Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2011/2012


Isknallen 

Stjärntävling

Borås

2011-09-24

Rebecka Berg Minior C (17 st) 4
Linda Kyrk Minior C (17 st) 9
Sofia Bergström Minior B (11 st) 6
Sandra Eriksson Minior A (5 st) 3
Elsa Lövén Ungdom 13 C (14 st) 1
Lisa Holm Ungdom 13 B (6 st) 3

Elitserietävling 2

Elitserie

Lund

2011-09-24 - 2011-09-25

Felicia Andersson Junior Damer (14 st) 4 89,12
Linnea Bohwalli Junior Damer (14 st) 13 70,28
Nina Ljungberg Ungdom 15 Flickor (15 st) 10 60,1

Umeåtrofén 

Elitserie

Umeå

2011-09-24 - 2011-09-25

Emelie Fagerlind Senior Damer (12 st) 6 83,67

Uddevalla Pokalen

A-Tävling

Uddevalla

2011-10-02

Sandra Eriksson Minior A (12 st) 8 15,83
Emelie Fagerlind Senior Damer (12 st) 5 89,49
Felicia Andersson Junior Damer (17 st) 2 103,83
Nina Ljungberg Ungdom 15 Flickor (10 st) 4 63
Anna Karlsson Ungdom 15 Flickor (10 st) 9 52,97
Linnea Bohwalli Junior Damer (17 st) 7 85,9

Läcköpokalen

Klubbtävling

Lidköping

2011-11-05 - 2011-11-06

Sofia Bergström Minior B (8 st) 8 11,64
Elsa Lövén Ungdom 13 B ( 16 st) 7 17,59
Karhi Ungdom 13 B ( 16 st) 13 15,68

Vätternstjärnan

Stjärntävling

Jönköping

2011-11-05 - 2011-11-06

Rebecka Berg Minior C ( 5 st) 3
Emma Svensson Minior C (7 st) 4
Linn Smith Minior C (7 st) 4

Strömstadstrofén

Elitserie

Strömstad

2011-11-12 - 2011-11-13

Nina Ljungberg Ungdom 15 Flickor ( 13 st) 6 62,64
Anna Karlsson Ungdom 15 Flickor ( 13 st) 12 55,01
Andersson Junior Damer (14 st) 1 110,34
Linnea Bohwalli Junior Damer (14 st) 6 87,78

Tibro Star

Stjärntävling

Tibro

2011-11-19

Emma Svensson Minior C 1 (12 st) 6
Daniella Toivonen Minior C 1 (12 st) 6
Shamiran Kheiro Minior C 1 (12 st) 6
Rebecka Berg Minior C 2 (11 st) 3
Linda Kyrk Minior C 2 (11 st) 5
Linn Smith Minior C 2 (11 st) 6

Linnécupen 

Elitserie

Uppsala

2011-11-19 - 2011-11-20

Emelie Fagerlind Senior Damer (11 st) 3 91,63

Pro One Pokalen

Klubbtävling

Uddevalla

2011-11-20

Sofia Bergström Minior B(9 st) 9 10,61
Karhi Ungdom B 13 (19 st) 12 18,91
Lisa Holm Ungdom B 13 (19 st) 10 19,77
Sandra Eriksson Minior A (10 st) 6 15,17

Trollpokalen

A-Tävling

Trollhättan

2011-11-26

Sandra Eriksson Minior A ( 24 st) 7 21,95

Höglandsskäret

Stjärntävling

Nässjö

2011-10-15

Linda Kyrk Minior C (8 st) 2

Adventspokalen

Elitserie

Kungsbacka

2011-12-04 - 2011-12-05

Emelie Fagerlind Senior Damer (12 st) 6 89,98
Felicia Andersson Junior Damer (16 st) 2 105
Linnea Bohwalli Junior Damer (16 st) 11 80,99
Nina Ljungberg Ungdom 15 Flickor ( 16 st) 6 60,95
Anna Karlsson Ungdom 15 Flickor ( 16 st) 9 59,41

SM-Veckan

SM

Malmö

2011-12-15 - 2011-12-18

Emelie Fagerlind Senior Damer ( 12 st) 10 87,45
Felicia Andersson Junior Damer ( 24 st) 7 99,21
Linnea Bohwalli Junior Damer ( 24 st) 16 85,11
Nina Ljungberg Ungdom 15 Flickor (23 st) 15 64,37
Anna Karlsson Ungdom 15 Flickor (23 st) 23 51,67

Tibro Trofén

Klubbtävling

Tibro

2011-12-04 - 2011-12-05

Sofia Bergström Minior B (9 st) 5 13,95
Sandra Eriksson Minior A (6 st) 3 20,08
Marie Karhi Ungdom B 13 (12 st) 12 15,51
Elsa Lövén Ungdom B 13 (12 st) 4 19,9

Läcköstjärnan

Stjärntävling

Lidköping

2012-01-14

Emma Svensson Minior C 1 (8 st) 4
Shamiran Kheiro Minior C 1 (8 st) 4
Daniella Toivonen Minior C 2 (8 st) 2
Rebecka Berg Minior C 4 ( 11 st) 5

Nolhallastjärnan

Stjärntävling

Alingsås

2012-01-28

Emma Svensson Minor C 2 (11 st) 4
Celine Frank Minor C 2 (11 st) 6
Filippa Kåberg Minor C 2 (11 st) 6

Trollungen

Klubbtävling

Trollhättan

2012-01-28

Sandra Eriksson Minor A (12 st) 3 21,61
Sofia Bergström Minor B (14 st) 10 13,33
Lisa Holm Ungdom B 13(16 st) 8 19,29
Elsa Lövén Ungdom B 13(16 st) 13 18,41
Marie Karhi Ungdom B 13(16 st) 16 17,21

Carlshamnspokalen

Elitserie

Mörrum

2012-01-28 - 2012-01-29

Emelie Fagerlind Senior Damer (13 st) 7 88,92
Felicia Andersson Junior Damer (14 st) 1 109,5
Linnea Bohwalli Junior Damer (14 st) 8 85,87

LKF-Trofén

Elitserie

Linköping

2012-01-21 - 2012-01-21

Anna Karlsson Ungdom 15 Flickor (12 st) 11 53,13

Lars G Pokal

DM

Tibro

2012-02-04 - 2012-02-05

Felicia Andersson Junior Damer (12 st) 1 108,6
Linnea Bohwalli Junior Damer (12 st) 2 101,16
Nina Ljungberg Ungdom 15 Flickor (15 st) 3 66,13
Anna Karlsson Ungdom 15 Flickor (15 st) 5 63,48
Emelie Fagerlind Senior Damer (7 st) 3 98,81
Sandra Eriksson Minor A (15 st) 2 22,65

Hallsbergsstjärnan

Stjärntävling

Hallsberg

2012-02-04

Emma Svensson Minior C 2 (12 st) 7
Celine Frank Minior C 2 (12 st) 7
Filippa Kåberg Minior C 2 (12 st) 7
Linda Kyrk Minior C 3  (10 st) 5

Billingetrofén

Klubbtävling

Skövde

2012-02-11 - 2012-02-12

Elsa Lövén Ungdom B 13(22 st) 9 19,74
Lisa Holm Ungdom B 13(22 st) 11 18,84
Marie Karhi Ungdom B 13(22 st) 18 15,75
Sofia Bergström Minior B (18 st) 8 13,81
Rebecka Berg Minior B (18 st) 14 11,42
Sandra Eriksson Minior A (7 st) 1 20,51

Apladalsskäret

A-Tävling

Apladalen

2012-02-11

Sandra Eriksson Minior A (18 st) 8 22,22

Vänerns Pärla

Stjärntävling

Mariestad

2012-02-18

Emma Svensson Minior C2 (9 st) 4
Shamiran Kheiro Minior C2 (9 st) 4
Daniella Toivonen Minior C3 (8 st) 5
Linda Kyrk Minior C4 (8 st) 2
Linn Smith Minior C4 (8 st) 5
Rebecka Berg Minior B (2 st) 2

Trollcupen

Elitserie

Trollhättan

2012-02-25 - 2012-02-26

Felicia Andersson Junior Damer (18 st) 1 120,09
Linnea Bohwalli Junior Damer (18 st) 9 91,38
Nina Ljungberg Ungdom 15 Flickor (13 st) 7 66,3
Anna Karlsson Ungdom 15 Flickor (13 st) 13 53,96
Emelie Fagerlind Senior Damer (10 st) 4 94,63

Kungsbacka Pokalen

Klubbtävling

Kungsbacka

2012-02-25

Lisa Holm Ungdom B 13 (21 st) 7 18,76
Rebecka Berg Minior B (17 st) 8 13,61
Sofia Bergström Minior B (17 st) 13 12,7

Slottstrofén

A-Tävling

Malmö

2012-03-18

Nina Ljungberg Ungdom 15 Flicor (10 st) 1 69,83

Billingestjärnan

Stjärntävling

Skövde

2012-03-17 - 2012-03-18

Linn Smith Minior C grupp 1 (10 st) 3
Emma Svensson Minior C grupp 3 (13 st) 3
Shamiran Kheiro Minior C grupp 3 (13 st) 5
Celine Frank Minior C grupp 3 (13 st) 7
Filippa Kåberg Minior C grupp 3 (13 st) 7
Daniella Toivonen Minior C grupp 5 (12 st) 4
Linda Kyrk Minior C grupp 6 (10 st) 1
Sofia Bergström Minior B (7 st) 1
Rebecka Berg Minior B (7 st) 4
Lisa Holm Ungdom B13 (7 st) 1
Elsa Lövén Ungdom B13 (7 st) 2
Marie Karhi Ungdom B13 (7 st) 3
Sandra Eriksson Minior A (2 st) 1

Oxen Cup

Klubbtävling

Mariestad

2012-03-24 - 2012-03-25

Sandra Eriksson Minior A (13 st) 2 24,27
Rebecka Berg Minior B (15 st) 3 16,48
Sofia Bergström Minior B (15 st) 4 16,36
Lisa Holm Ungdom B13 (18 st) 8 20,41
Elsa Lövén Ungdom B13 (18 st) 10 18,4
Marie Karhi Ungdom B13 (18 st) 12 18,06

GK-Cupen

Klubbtävling

Göteborg

2012-03-24 - 2012-03-25

Lisa Holm Ungdom B13 (18 st) 8 21,31
Elsa Lövén Ungdom B13 (18 st) 12 19,05

SKF-Trofén

 

Sandviken

2012-03-23 - 2012-03-25

Nina Ljungberg Ungdom 15 Flickor (13 st) 8 70,42
Felicia Andersson Junior Damer ( 27 st) 3 110,8
Linnea Bohwalli Junior Damer ( 27 st) 9 89,78

Klubbmästerskap

Klubbmästerskap

Skövde

2012-03-31

Karl Hampus Karnell U-Grupp otestade 1
Sara Jonasson U-grupp testade 1
Filippa Kåberg Minior C 1
Rebecka Berg Minior B 1
Sandra Eriksson Minior A Ungdom B 1

Elitseriefinal

Elitserie

Uddevalla

2012-04-05 - 2012-04-07

Emelie Fagerlind Senior Damer (8 st) 7 77,93
Felicia Andersson Junior Damer (12 st) 3 108,84

 

Uppdaterad: 01 JUN 2012 11:26
Skribent: Dan-Erik Bergström



Vanliga frågor som vår konståkningsklubb får:

Vilka värderingar finns det inom Skövde Konståkningsklubb?

Slipning av skridskor

När måste man ha hjälm?

Hur betalar jag in avgifter och vad kostar det?

Hur vet jag vilken skridskostorlek som gäller?

 

 


Assemblin


Lorentzon styr


CEJN AB


Y Frank AB Skövde


Wibergs Web


Grönsakshuset Skövde



MP Skating


Postadress:
Skövde KK - Konståkning
Billingehov
54142 Skövde

Besöksadress:
Billingehov
54142 Skövde

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info