Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2008/2009


TÄVLINGSRESULTAT SÄSONGEN 2008-2009

Hösttävling i Mörrum 21-22 september 2008

Junior A (21 st)

6. Emelie Fagerlind                   89,25

7. Sandra Reimer                      82,65

18. Ellen Samuelsson                61,73

Ungdom A 15 år (24 st)

5. Felicia Andersson                  79,73

14. Caroline Fagerlind                59,01

Ungdom A 13 år (14 st)

10. Nina Ljungberg                    49,58

13. Elin Nilsson                         42,24

 

A-DM i Lidköping 4-5 oktober

Junior A (12 st)

1. Emelie Fagerlind                   91,19             GLM

2. Sandra Reimer                      86,98             GLM

8. Ellen Samuelsson                  64,68             GLM

Ungdom A 15 år (28 st)

5. Felicia Andersson                  68,52             GLM

9. Caroline Fagerlind                 61,05             GLM

Ungdom A 13 år (13 st)

3. Anna Karlsson                       55,72             GLM

4. Malin Bardh                           54,89             GLM

10. Nina Ljungberg                    46,95

12. Elin Nilsson                         35,45

 

Isknallen Borås 11 oktober

Minior A (5 st)

3. Madelen Ström                      Stjärntävling

Ungdom B 15 (6 st)

3. Evelina Uimonen                   Stjärntävling

Ungdom C 13-15 (11 st)

6. Felicia Eriksson                     Stjärntävling

 

Uddevalla Pokalen 25-26 oktober

Junior A (18 st)

1. Emelie Fagerlind                   94,18

Ungdom A 15 år (21 st)

7. Caroline Fagerlind                 70,01

Ungdom A 13 år (14 st)

14. Elin Nilsson                         42,95

 

Coop Forum Cup Mariestad 8 november - Klubbtävling

Minior A (8 st)

3. Madeleine Ström                   19,47

Ungdom A 13 år (5 st)

1. Nina Ljungberg                      59,47

4. Elin Nilsson                           46,13

 

Götalandsmästerskapen i Kalmar 14-16 november

Junior A (24 st)

4. Sandra Reimer                      93,97             SM

9. Emelie Fagerlind                   89,55             SM

17. Ellen Samuelsson                67,55

Ungdom A 15 år (21 st)

6. Felicia Andersson                  80,91

17. Caroline Fagerlind                65,88

Ungdom A 13 år (21 st)

6. Malin Bardh                           63,72             SM

14. Anna Karlsson                     55,86

Sandra, Emelie och Malin kvalificerade till SM.

 

Lars G:s Pokal 22-23 november

Junior A (17 st)

7. Sandra Reimer                      104,54

9. Ellen Samuelsson                  74,1

Ungdom A 15 år (13 st)

9. Caroline Fagerlind                 66,46

Ungdom A 13 år (14 st)

6. Nina Ljungberg                      59,57

13. Elin Nilsson                         46,35

 

SM-veckan i Linköping 3 - 7 december

Junior A (24 st)

8. Emelie Fagerlind                   92,72

10. Sandra Reimer                     87,27

 

Riksmästerskap

Ungdom A 13 år (21 st)

18. Malin Bardh                         63,17

 

LKF-Trofén Linköping 10-11 januari 2009

Senior A (10 st)

4. Emelie Fagerlind                   90,04

Junior A (17 st)

6. Ellen Samuelsson                  76,22

Ungdom A 15 år (20 st)

3. Felicia Andersson                  78,34

Ungdom A 13 år (13 st)

3. Malin Bardh                           61,71

Ungdom A 15 (14 st)

 

Klubbtävling

1. Caroline Fagerlind                 78,34

 

Trollcupen i Trollhättan 24-25 januari

Junior A (18 st)

2. Sandra Reimer                      87,55             SKF

3. Emelie Fagerlind                   83,14             SKF

17. Ellen Samuelsson                60,66

Ungdom A 15 år (20 st)

5. Felicia Andersson                  75,55

7. Caroline Fagerlind                 67,83

Ungdom A 13 år (20 st)

4. Nina Ljungberg                      66,82

18. Elin Nilsson                         44,1

 

Ernst & Young Pokalen i Uddevalla 1 februari -Klubbtävling

Minior A (11 st)

9. Madeleine Ström                   14,78

Ungdom A 13 år (14 st)

5. Anna Karlsson                       57,52

7. Malin Bardh                           56,82

Ungdom A 15 år (9 st)

9. Evelina Uimonen                   43,49

 

Skarastjärnan 7 februari

Minior C gr 2 (15 st)

8. Vera Pawlowska                    Stjärntävling

Minior C gr 3 (14 st)

7. Marie Karhi                            Stjärntävling

7. Sandra Eriksson                    "

Ungdom C 13 gr 1 (9 st)

5. Hanna Levander                    Stjärntävling

Ungdom C 13 gr 2 (6 st)

1. Felicia Eriksson                     Stjärntävling

 

Tibro Star 21-22 februari

Minior C klass 1 (12 st)

7. Vera Pawlowska                    Stjärntävling

Minior C klass 2 (13 st)

8. Sandra Eriksson                    Stjärntävling

Minior C klass 3 (13 st)

7. Marie Karhi                            Stjärntävling

 

Vinterhoppet Örebro 21-22 februari - Klubbtävling

Minior A (14 st)

10. Madeleine Ström                 17,18

Ungdom A 13 år (8 st)

4. Malin Bardh                           64,19

5. Anna Karlsson                       62,99

Ungdom A 15 år (15 st)

10. Evelina Uimonen                  55,16

 

Vänerns Pärla Mariestad 28 februari

Minior C1 (9 st)

5. Marie Karhi                            Stjärntävling

5. Sandra Eriksson                    "

Minior C2 (12 st)

7. Vera Pawlowska                    Stjärntävling

Ungdom C13 (9 st)

1. Felicia Eriksson                     Stjärntävling

5. Hanna Levander                    "

 

VKF-Trofén Alingsås 6-7 mars 2009 - Klubbtävling

Ungdom A 13 år (13 st)

5. Anna Karlsson 68,28

Ungdom A 15 år (12 st)

5. Evelina Uimonen 60,40

 

Structor Cup i Örebro 7-8 mars

Junior A (19 st)

3. Sandra Reimer                      83,46

12. Ellen Samuelsson                76,29

Ungdom A 15 år (24 st)

9. Caroline Fagerlind                 61,5

19. Elinore Fahlgren                  51,55

Ungdom A 13 år (12 st)

8. Malin Bardh                           55,45

 

Vänskapsmatch i Lidköping 8 mars 2009

Grupp A

2. Filippa Gustavsson

5. Emma Söderqvist

5. Emma Svensson

Grupp C

2. Rebecka Berg

3. Erika Johansson

Grupp D

3. Wilma Axelsson

 

SKF-Trofén Luleå 13-15 mars

Junior A (14 st)

3. Emelie Fagerlind                   94,6

9. Sandra Reimer                      82,46

 

Klubbmästerskap 20 mars 2009 i Skövde

Klass A

1. Sofia Bergström

2. Nikki Brockmar

3. Silivia Norio

4. Wilma Axelsson

4. Kajsa Carlsson

4. Hanna Nilsson

Klass C

1. Filippa Gustavsson

2. Rebecka Berg

3. Emma Svensson

4. Hanna Andersson

4. Lina Marmerfelt

4. Emma Söderqvist

Ungdom

1. Julia Häll

2. Sara Strömberg

3. Hanna Levander

Minior

1. Marie Kahri

2. Sandra Eriksson

3. Vera Pawlowska

 

Minior Cup i Tibro 22 mars 2009

Klass A

4. Nikki Brockmar

4. Wilma Axelsson

Klass C gr 1

4. Filippa Gustavsson

4. Emma Svensson

Klass C gr 2

4. Rebecka Berg

4. Hanna Andersson

 

Skate Copenhagen i Köpenhamn 26-29 mars 2009

Senior A (5 st)

2. Sandra Reimer                      99,35

Junior A (19 st)

3. Emelie Fagerlind                   96,49

11. Ellen Samuelsson                73,2

Novice Girls (25 st)

12. Caroline Fagerlind                65,94

Debs Girls (24 st)

9. Nina Ljungberg                      61,61

19. Elin Nilsson                         50,69

 

 

Det finns inget album kopplat till denna sida.


 

Lorentzon


Skaraborgs storkök




Assemblin



Wibergs Web


Lorentzon styr


CEJN AB




Y Frank AB Skövde


Grönsakshuset Skövde



MP Skating


Postadress:
Skövde KK - Konståkning
Billingehov
54142 Skövde

Besöksadress:
Billingehov
54142 Skövde

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info